مقدمه: 

در توليد يك محصول چوبي در كارگاه هاي صنايع چوب، مراحل مختلفي بايد wood-jointانجام گيرد: انتخاب چوب، طرح و اندازه، برش، اتصالات، مونتاژ كردن، پرداخت نهايي و رنگ آميزي. از آن جا كه رنگ آميزي خود هنري تخصصي است و نياز به دانش و مهارت بالايي دارد، امروزه معمولا مرسوم است محصولات چوبي در كارگاه هاي ويژه رنگ آميزي رنگ مي شوند و كارگاه هاي چوب تمركز خود را فقط به ساخت محصول چوبي خام معطوف مي دارند.

تمامي مراحل نام برده، در كيفيت محصول نهايي موثر و مهم اند و صنعتگر بايد در هر مرحله دانش، دقت و مهارت لازم را داشته باشد. با اين وجود مهم ترين قسمت در كار با چوب بخش «اتصالات» است. انتخاب اتصال مناسب در كيفيت كار توليدي و ماندگاري آن تاثير بسيار زيادي دارد. نبود دانش، دقت و مهارت لازم در ساخت يك اتصال مي‌تواند تمامي زحمات درودگر را بر باد دهد. اتصال اگرچه در ابتداي امر در ظاهر كار توليدي چندان به چشم نيايد اما ساخت يا انتخاب يك اتصال نامناسب مي تواند اعتبار يك درودگر را در طول زمان خدشه دار كند، چرا كه شكسته شدن يا باز شدن محصول چوبي،  مدتي پس از ساخت مي تواند باعث نارضايتي مشتريان از محصول خريداري شده شود. در اين جزوه كوتاه، كمي درباره دانش اتصالات، ويژگي هاي هر اتصال، انتخاب راه چوب مناسب در ساخت اتصال، اتصالات مختلف و ويژگي ها و كاربردهاي آنان بحث خواهيم كرد.

 ويژگي هاي اتصالات

 هر اتصال بايد 3 ويژگي اساسي داشته باشد:

  1. بايد تمامي فشارهاي وارده از جهات مختلف، چه فشارهاي ناشي از ساختار داخلي و چه فشارهاي خارجي را تحمل كند.

وزن قطعات مختلف يك محصول و همچنين  فشار ناشي از نيروهاي خارجي مانند وزن افراد در صندلي يا وزن كتاب در قفسه كتاب و … بايد در طراحي اتصالات منظور شود.

  1. بايد ماندگاري خود را در دماها و رطوبت هاي مختلف حفظ كند.

از آن جا كه چوب يك ساختار زنده است، در نطول زمان با دريافت رطوبت يا از دست دادن رطوبت مي تواند واكشيده (منبسط) يا هم كشيده (منقبض) شود. اين هم كشيدگي و واكشيدگي در طول يك سال اتفاق مي افتد. چرا كه در تابستان به دليل بالاتر بودن دما،‌ رطوبت موجود در هوا بيشتر بوده، حال آن كه در زمستان مقدار رطوبت هوا كمتر است. لذا واكشيدگي و هم كشيدگي هاي سالانه مي تواند به مرور زمان، اتصال را ضعيف و محصول چوبي را دچار ايرادات اساسي كند.

  1. بايد از طريق افزايش سطح اتصال و چسب خوري، استحكام اتصال را افزايش دهد.

اصطكاك و چسبندگي دو فاكتور مهم در مبحث اتصالات هستند. تمامي اتصالات چوبي، بسته به كاربردهايي كه دارند به ‌ي طراحي مي شوند كه سطح تماس دو قطعه چوبي را افزايش دهند تا اصطكاك و چسبندگي بيشتر و در نتيجه استحكام بيشتري داشته باشند.

 

اتصالات چوبی
دسته بندی شده در:    

1 دیدگاه در “اتصالات چوبی

  • ژانویه 7, 2017 در5:25 ق.ظ
    پیوند یکتا

    تلاش شما برای انتقال علم و شناخت این دستگاه قابل تقدیر است

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *